Kluski

Lubelska lemieszka z ziemniaków

6 sierpnia 2024
Lubelska lemieszka z ziemniaków

Lemieszka z boczkiem 

Dziś potrawa ponadczasowa, lemieszka z ziemniaków. I choć czasy mamy nowoczesne to stare potrawy są wciąż na topie. Jak się nazywają ziemniaki z mąką?  Lemieszka potrawa kultowa dla wielu regionów. I choć każdy ma swoją nazwę dla tych prostych klusek ziemniaczanych, to chętnie sięgamy po  ten przepis i to mi się podoba.

Stary przepis na kluski 

Lemieszka to stary przepis na Babcine kluski. Aby je przygotować potrzebujesz tylko 2 składniki plus sól, oraz słonina lub kawałek boczku. Sumer smakuje na świeżo, jak i odgrzewana. A jaką wielką zaletę miały i mają stare przepisy? Były, tanie, sycące i bardzo proste w przygotowaniu.

Zapraszam na przepis 🙂

 

Kulasza z ziemniakami

Kulasza z ziemniakami

 

Lemieszka z ziemniaków przepis 

ziemniaki 1 kg

mąka ziemniaczana 100 g

sól 1 łyżeczka

kawałek boczku lub słony

 

Lemieszka przepis

Lemieszka przepis

 

Jak zrobić kluski z ziemniaków i mąki

Ziemniaki obierz i pokrój na ćwiartki, mniejsze na połówki. Możesz gotować ziemniaki w całości, ale wiadomo czym drobniej pokrojone tym czas gotowania krótszy. Gotuj w osolonej wodzie do miękkości.

Gdy ziemniaki się gotują pokrój w kostkę boczek lub słoninę i wytop. Jeżeli lubisz możesz dodać trochę cebuli i zrumienić ze skwarkami.

Jeżeli interesuje Cię danie postne lub bezmięsne, na kilku łyżkach oleju zrumień pokrojoną w kostkę cebulę.

Jaka mąka do porki ? 

Tu są zdania podzielone, mąka żytnia, owsiana, gryczana, ziemniaczana lub pszenna. I tu nie ma jednej żelaznej zasady, zależy od regionu, a nawet od domu czyli gospodyni. Każdemu smakuje coś innego. U mnie w domu robiło się prażuchy z mąką pszenną, moja ciotka robiła z pszenną i ziemniaczaną w proporcji 50/50.

A ja uważam, że najlepsze są tylko z mąką ziemniaczaną. A dlaczego takie? Po pierwsze takie genialnie się odsmażają, formują, są sprężyste, delikatne, a po drugie uwielbiam kluski śląskie. A to takie niby śląskie, bez kształtu i formy, ale skład ten sam. 😊

Wracamy do przepisu. Miękkie ziemniaki, takie bardzo miękkie, odcedź  odlewając do kubeczka około 150 ml wody z gotowania.

 

Lemieszka przepis

Lemieszka przepis

 

I teraz uwaga, jest kilka szkół robienia klusek z ziemniaków i mąki, ja podaję mój sposób, który postaram się uzasadnić.

Garnek z ziemniakami postaw na bardzo małej mocy palnika i rozgnieć tłuczkiem. Dodaj połowę odlanej wody, aby powstało takie rzadkie puree.  Możesz ziemniaki ugniatać razem z mąką, ale wtedy nie wszystkie się rozgniotą i w kluskach pozostają nieestetyczne grudy.

Do rozgniecionych ziemniaków wsyp mąkę ( lub mieszankę mąk) i ugniataj tłuczkiem aż mąka się wchłonie. Jeżeli nie chce tego zrobić, dodaj 1 – 2 łyżki odlanej wody z gotowania.

Tak, wiem jest szkoła zaparzania ziemniaków z mąką, ale jest ALE! Mąka która spadnie na dno, gdzie jest wilgoć zaparzy się i zrobi się z niej mało apetyczny glut. Jeżeli masa jest już wyrobiona, tego ryzyka nie ma.

Zgaś palnik, przykryj garnek z lemieszką pokrywką i zostaw na 3 – 4 minuty. Możesz to zrobić, ale nie musisz, ja rzadko jeszcze przykrywam pokrywką. Chyba że będzie kluski jadł ktoś z dużymi problemami jelitowymi. Jest to taki zabieg na wyrost.

Łyżkę maczaj w gorącym tłuszczu ze skwarkami  ( to ułatwia formowanie klusek)  i odcinaj porcję klusek. Układaj na talerzu. Podawaj ze skwarkami, kto lubi bardziej tłuste może polać sobie tłuszczem, a także posypać czymś zielonym np. koperek, natka czy szczypiorek.

I choć z boczkiem brzmi bardziej na bogato, ja wolę biedniejszą wersję ze skwarkami ze słoniny.

Jeżeli chcesz zrobić odsmażane zobacz dziady z boczkiem.

Fajnie smakuje z kubkiem maślanki czy kefiru, choć mój ulubiony zestaw to prażuchy i zalewajka. 😋

Wejdź i zobacz inne przepisy na kluski: kluseczki koperkowe, kluski ryżowe tylko 3 składniki super na słodko jak i na słono, oraz leniwe z bułką tartą. Powodzenia i Do Miłego 👋

 

Lemieszka potrawa

Lemieszka potrawa

 

Lemieszka z boczkiem

Lemieszka z boczkiem

 

Lemieszka potrawa

Lemieszka potrawa

Zobacz również